עמוד הבית > הקמת עסק חדש
הקמת עסק חדש

ההחלטה על פתיחת עסק חדש הינה החלטה קשה שיש לקבל אותה לאחר שיקול דעת מעמיק ולאחר שנבדקו קיומם של כל התנאים ההכרחיים לפתיחת עסק חדש.
 
התנאי ההכרחי החשוב ביותר הוא מידת התאמת בעל/ת העסק להיות עובד עצמאי.
בעל עסק הינו "חייל בודד" במרבית הזמן. רב ההחלטות מתקבלות תוך כדי עשייה ללא שהות מספקת להתייעצות. בעל העסק צריך לעסוק בו זמנית בניהול העובדים, שיווק העסק באפן מתמיד, התמודדות עם ספקים לקוחות וכן לדאוג כל הזמן לרווחיות מתאימה ולתזרים מזומנים חיובי.
קשה במיוחד הוא המעבר ממעמד של שכיר שמשכורתו מופקדת באופן רציף בחשבון הבנק שלו למעמד של עצמאי שהכנסתו אינה מובטחת ועל כתפיו מונחת אחריות כלפי עובדיו שעליהם לקבל את משכורתם באפן מדויק אחת לחודש.
 
טיפ מספר 1 - הכנת תוכנית עסקית
המשפט: "סוף מעשה במחשבה תחילה" אינו לקוח מעולם הכלכלה אולם לדעתי הינו הטיפ החשוב ביותר שעל כל איש עסקים ובמיוחד בתחילת דרכו להפנים ולהתנהג בהתאם.
לפני שפותחים עסק יש להכין תוכנית עסקית מפורטת שמתפקידה לענות על שתי שאלות קריטיות:
האם העסק הוא רווחי
האם יש בידי את היכולת הפיננסית (הון עצמי) להקים את העסק.
 
התשובה לשתי השאלות חייבת להיות חיובית - שתי השאלות הן תנאי חובה.

ניהול תקציב

 
תוכנית עסקית צריכה לכלול יעדים מטרות והדרך להגעה ליעדים אלה. כאן צריך לכלול את כל תנאי השוק, מתחרים פוטנציאליים ויכולת של העסק לעמוד ביעדים אלה. בעת הגדרת היעדים יש לנהוג באפן שמרני ופסימי לגבי ניהול תקציב, ולקחת בחשבון כ-90% ממה שהוגדר כהצלחה שיווקית.
במקביל להערכת ההכנסות יש להעריך את העלויות. כאן יש לקחת בחשבון את כל העלויות ובכלל זה עלויות מימון ופחת שיזמים רבים נוטים שלא לקחת בחשבון.
בעת חישוב העלויות, בניגוד לשיטת הערכת ההכנסות יש לנהוג באפן פסימי ולהעמיס על העלויות המחושבות כ-7.5% בגין עלויות בלתי צפויות מראש. (בצ"מ) .
לצרך בדיקת הרווחיות בעסק יש להכין דו"ח רווח והפסד עתידי בחתך חודשי.
 
לאחר שהוברר לנו כי העסק עומד להיות רווחי ואך ורק בתנאי שנתון זה מתקיים אנו בודקים האם יש ביכולתנו לממן את פעילותו. מימון הפעילות יכול להיות מהון עצמי, מאשראי בנקאי, מאשראי שניתן לקבל מקרנות המדינה הקיימות לשם כך או משילוב של כולם יחד.
לצרך בדיקת היכולת לקיים תזרים מזומנים יש להכין דו"ח תזרים מזומנים בחתך חודשי ורק לפיו לבדוק באם יש ביכולתנו לממן את הפעילות.
 
 
טיפ מספר 2-ליווי ע"י איש מקצוע
מומלץ ביותר להיות מלווה באנשי מקצוע  שייעצו באופן שוטף לבעל העסק. אפיון היועץ ייקבע בהתאם ליכולת היזם, לתחום העיסוק של העסק ולצרך של בעל העסק.
בכל מקרה יש לשכור את שרותיו של יועץ מומחה, העוסק בתחום שנים רבות ורכש את השכלתו ומיומנותו במוסדות מוכרים. תמיד עדיף לשכור את שרותיו של המומחה לאחר קבלת המלצות מלקוחותיו.

 
טיפ מספר 3-מעקב אחר התוכנית העסקית
בפרק שבו דנו בהכנת התוכנית העסקית צוין כי התוכנית חייבת להיות בחתך חודשי. יש להקפיד ולהשוות כל חודש את מצבנו ביחס למה שתוכנן בהתאם לתוכנית. בדיקה חודשית שכזאת תאפשר לנו ניהול נכון של העסק תאפשר לנו תיקון "סטיות" בזמן אמיתי ומיידי ותביא אותנו לתוצאה וליעדים שתוכננו.
 
  כתיבת תוכנית עסקית  
  ליווי חברות ועסקים  
  הזדמנות עסקית וכדאיות להשקעה  
  חשבות במשרה חלקית  
  הערכת שווי לחברות ולעסקים  
  ניהול פיננסי נכון - ליווי לקוחות מול הבנקים  
  תוכנית הבראה לעסקים בקשיים  
  הכנת חישובי ריבית  
  יועץ למשכנתאות - יעוץ לבחירת משכנתא  
  עשה ואל תעשה במערכת הבנקאית - טיפ 1  
  עשה ואל תעשה מול המערכת הבנקאית - טיפ 2 - הלוואה לעסק חדש  
  טיפים להתנהלות נכונה  
  שימוש במיקור חוץ  
  הפעלה נכונה של חשבון העובר ושב  
  הקמת עסק חדש  
  חבר הציע לי להצטרף לעסק שלו  
  תמחור נכון וקביעת מחיר - עסקים קטנים למכירה  
  בטחונות תמורת אשראי  
  העסק מפסיד – במה יכול לעזור יועץ עסקי  

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים