עמוד הבית > שימוש במיקור חוץ

שימוש במיקור חוץ


במהלך ניהול העסקים אנו נדרשים לעיתים לשנות את מבנה וצורת הפעילות של העסק. השינוי יכול להיגרם כתוצאה מאלטרנטיבת פעילות שלא הייתה קיימת בעבר או כתוצאה מרצון להתייעל ולהתמקד בליבת העסקים של העסק.

במאמר זה נעסוק וניתן דוגמא לחשיבות העברת פעילות שנעשתה ע"י החברה להפעלת אותה פעילות בצורה יותר יעילה באמצעות מיקור חוץ (OUTSOURCING).

אחד מלקוחותיי, יבואן גדול ומוביל של מוצרי חשמל, המשווק הן לרשתות קמעוניות מובילות, הן לחנויות והן לפרטיים באמצעות אתר האינטרנט, נהג לבצע את כל פעילות האחסון והשינוע של המוצרים באמצעות עובדיו ומובילים זרים.

הלקוח, שתחום התמחותו העיקרי היה בבחירת סוג המוצרים שכדאי לייבא  ובעיקר, מלאכת השיווק והמכירות של אותם מוצרים, נאלץ לעסוק בתחומי פעילות של לוגיסטיקה מחסנאות ושינוע, תחומים בהם לא היה לו  כל יתרון יחסי, שלא לומר שהיה לו חסרון יחסי.
יתרה מזאת, במקום להפנות את עיקר תשומת ליבו בפיתוח שיווק מוצרי החשמל, שעות ניהול יקרות "בוזבזו" בפעילות שאיננה פעילות הליבה של העסק, כגון אחסנה אספקת מוצרים תוך תאום מורכב של זמני הגעה לרשתות השיווק לחנויות ולאלפי בתי אב.

פנינו למספר חברות לוגיסטיקה וביקשנו הצעת מחיר להפעלת כל הפעילות שאיננה שיווקית, קרי אחסנה שינוע ואספקת המוצרים, תוך תאום הגעתם וקבלת אישור אספקתם מהגורם המקבל.

לאחר תהליך של משא ומתן מורכב בשל כמות המטלות שאמורה לבצע חברת הלוגיסטיקה, נחתם חוזה עם אחת מחברות הלוגיסטיקה והיא החלה לבצע את פעילותה.

היום, כשנה לאחר השינוי שבוצע ניתן להכתיר את השינוי כהצלחה גדולה.

השינויים העיקריים בתפקוד העסק הינם:

חיסכון כספי

1.בעקבות השינוי ניתן היה לוותר על שטחי אחסנה יקרים שנמצאו סמוך למשרדי העסק ולכן עלות שכירתם יקרה, והם הוחזרו למשכיר.
2.מנהל המחסן שהיה עובד בכיר עם שכר גבוה ורכב צמוד, וכן עובד מחסן ומפעיל מלגזה פוטרו. המלגזה וציוד נוסף שהיה במחסן, נמכרו.
3.שינוע מיותר של המוצרים נמנע משום שאין יותר צרך לשנע את המוצרים ממחסני הערובה למחסני החברה ומשם להפיצם.  במצב הנוכחי המוצרים משונעים ממחסני הערובה ישירות ללקוחות.
4.נחסך שבר רב ופגיעות במוצרים והפיכתם לסוג ב כתוצאה מהשינוע הישיר.
5.חוסרים במלאי, מקרי שבר או טעויות אנוש הינם באחריות חברת הלוגיסטיקה והעסק אינו נושא בהם.
6.בסך הכול עלויות האחסנה והשינוע המשולמים לחברת הלוגיסטיקה, נמוכים מהעלויות שנחסכו.

ייעול התפעול והשיווק

1.במתכונת העבודה הקודמת הייתה החברה משנעת את מוצריה ליעדים רחוקים אחת לשבוע בלבד בשל אי הכדאיות של משלוח משאית עם מספר קטן של מוצרים. במתכונת החדשה בשל העובדה כי חברת הלוגיסטיקה עובדת עם מספר רב של לקוחות, ומסוגלת למלא משאית עם מוצרים מכמה לקוחות, ניתן לשנע את המוצרים לכל מקום בכל יום, ולהבטיח אספקה שוטפת של מוצריה.  זה יתרון שיווקי אדיר שרכש העסק ביחס למתחריו. יתרון זה הינו משמעותי ביותר ובעיקר בתקופות "בוערות" ובערבי חג.
2.התמחותו של  העסק לא הייתה בתחום הלוגיסטיקה ועובדיה הגם שהוכשרו לתפקידם לא היו מקצוענים בתחומם ברמה של אנשי חברת הלוגיסטיקה, ולפיכך היו תקלות וטעויות באספקה מתרחשות באפן יום יומי, תקלות שאינן קורות במצב הנוכחי.
3.לחברת הלוגיסטיקה מערכת עיבוד נתונים טובה. במצב הקיים, מופנות לחברת הלוגיסטיקה ההזמנות מהלקוחות באמצעות מערכות עיבוד הנתונים, לצרך אספקת המוצרים. עם תום אספקת המוצרים מתקבלות תעודות המעידות על אספקתם ללקוחות הסופיים ומעודכנות מחשבית באפן מידי. המערכת מעודכנת בכל שלב ושלב ויכולת ניהול ובקרת המלאי היא גבוהה.
4.זמן ניהול שהינו מצרך יקר נחסך באפן בולט ומובהק. הנהלת העסק עוסקת בתחומים בהם היא מקצוענית ויעילותה היא הגבוהה ביותר, ואיננה צריכה לבזבז תשומות ניהול על נושאים שאינם ליבת העסקים שלה.

יודגש בזאת כי הפניה למיקור חוץ צריכה להיעשות בשלושה תנאים:
1.כאשר השימוש במיקור חוץ משחרר את ההנהלה מעיסוקים שאינם ליבת העסקים.
2.כאשר השליטה על הפעילות עדיין נשארת בידי העסק כולל היכולת שלו לבקר ולפקח על הנעשה ואף למנוע נזקים.
3.כאשר יש גם כדאיות כלכלית, אם כי היא לא חייבת להיות משמעותית באם מושגים יעדים אחרים כדוגמת המתואר לעייל.

  כתיבת תוכנית עסקית  
  ליווי חברות ועסקים  
  הזדמנות עסקית וכדאיות להשקעה  
  חשבות במשרה חלקית  
  הערכת שווי לחברות ולעסקים  
  ניהול פיננסי נכון - ליווי לקוחות מול הבנקים  
  תוכנית הבראה לעסקים בקשיים  
  הכנת חישובי ריבית  
  יועץ למשכנתאות - יעוץ לבחירת משכנתא  
  עשה ואל תעשה במערכת הבנקאית - טיפ 1  
  עשה ואל תעשה מול המערכת הבנקאית - טיפ 2 - הלוואה לעסק חדש  
  טיפים להתנהלות נכונה  
  שימוש במיקור חוץ  
  הפעלה נכונה של חשבון העובר ושב  
  הקמת עסק חדש  
  חבר הציע לי להצטרף לעסק שלו  
  תמחור נכון וקביעת מחיר - עסקים קטנים למכירה  
  בטחונות תמורת אשראי  
  העסק מפסיד – במה יכול לעזור יועץ עסקי  

פותח ע"י סופטמדיה בניית אתרים